This MP resigned on 28th Feb, 2012 and was re-elected on 15th Jun 2012. During his previous term he was affiliated with INC. (His participation is from 4th Jun, 2009 to 28th Feb, 2012 and 15th Jun, 2012 onwards.) (Data corresponds to the period 3 Jun 2009 to 21 Feb 2014.)
Constituency :
Nellore
Nature of membership :
Elected
Start of Term :
15-Jun-12
End of Term :
In office

Personal Profile

Age :
69
Gender :
Male
Education :
Graduate

Parliamentary Performance

Selected MP
National Average
State Average

Attendance

Selected MP
52%
National Average
76%
State Average
68%

No. of Debates

Selected MP
5
National Average
31.5
State Average
17.4

No. of Questions

Selected MP
240
National Average
268
State Average
306

Private Member's Bills

Selected MP
0
National Average
0.7
State Average
0.4

Detailed Information

Attendance details of Mekapati Rajamohan Reddy (52% Attendance)

Session Attendance
Winter 2013 70%
Winter 2013 58%
Winter 2013 70%
Winter 2013 58%
Monsoon 2013 0%
Monsoon 2013 0%
Budget 2013 50%
Budget 2013 50%
Winter 2012 15%
Winter 2012 15%
Monsoon 2012 37%
Monsoon 2012 37%
Winter 2011 0%
Winter 2011 0%
Monsoon 2011 23%
Monsoon 2011 23%
Budget 2011 61%
Budget 2011 61%
Winter 2010 57%
Winter 2010 57%
Monsoon 2010 77%
Monsoon 2010 77%
Budget 2010 88%
Budget 2010 88%
Winter 2009 95%
Winter 2009 95%
Budget II 2009 77%
Budget II 2009 77%
First 2009 100%
First 2009 100%