This MP resigned on 3rd Jan, 2013 and was re-elected on 5th Jun, 2013. During his previous term he was affiliated with INC. (His participation is from 4th Jun, 2009 to 3rd Jan, 2013 and 5th Jun, 2013 onwards.) (Data corresponds to the period 3 Jun 2009 to 21 Feb 2014.)
Constituency :
Porbandar
Nature of membership :
Elected
Start of Term :
05-Jun-13
End of Term :
In office
Standing Commitee Membership:

Personal Profile

Age :
55
Gender :
Male
Education :
Graduate

Parliamentary Performance

Selected MP
National Average
State Average

Attendance

Selected MP
24%
National Average
76%
State Average
76%

No. of Debates

Selected MP
1
National Average
34.8
State Average
37.4

No. of Questions

Selected MP
171
National Average
270
State Average
345

Private Member's Bills

Selected MP
0
National Average
0.7
State Average
1.2

Detailed Information

Attendance details of Vitthalbhai Hansrajbhai Radadiya (24% Attendance)

Session Attendance
Winter 2013 40%
Winter 2013 0%
Monsoon 2013 14%
Winter 2012 5%
Monsoon 2012 37%
Budget 2012 46%
Winter 2011 38%
Monsoon 2011 15%
Budget 2011 22%
Winter 2010 26%
Monsoon 2010 15%
Budget 2010 9%
Winter 2009 29%
Budget II 2009 31%
First 2009 43%