This MP was a minister from May 30, 2019 to July 07, 2021. Ministers represent the government in debates, so we do not report their participation. They do not sign the attendance register, ask questions, or introduce private member bills. Data corresponds to the period from 01-06-2019 to 11-08-2021.
Constituency :
Ambala
Nature of membership :
Elected
Start of Term :
23-05-2019
End of Term :
In Office
No. of Term :
Third Term

Personal Profile

Age :
69
Gender :
Male
Education :
Post Graduate

Parliamentary Performance

Selected MP
National Average
State Average

Attendance

Selected MP
94 %
National Average
81 %
State Average
92 %

No. of Debates

Selected MP
2
National Average
0.8
State Average
0.9

No. of Questions

Selected MP
0
National Average
15
State Average
15

Private Member's Bills

Selected MP
N/A
National Average
N/A
State Average
N/A

Detailed Information

Attendance details of Rattan Lal Kataria (94% Attendance)

Session Attendance
Monsoon Session 2021 94%