This MP was a leader of Opposition till May 2014 and was a minister between May 2014 to April 2019. LoP does not sign the attendance register. Participation details for this MP are thus available only till Feb 21, 2014 and after May 2019. (Data corresponds to the period from 1 Jun 2009 to 7 Aug 2019.)
Arun Jaitley
Nature of membership :
Elected
Start of Term :
03-Apr-18
End of Term :
24-Aug-19
No. of Term :
Fourth Term

Personal Profile

Age :
66
Gender :
Male
Education :
Professional Graduate

Parliamentary Performance

Selected MP
National Average
State Average

Attendance

Selected MP
N/A
National Average State Average
N/A

No. of Debates

Selected MP
105
National Average
60.3
State Average
59.7

No. of Questions

Selected MP
0
National Average
351
State Average
381

Private Member's Bills

Selected MP
0
National Average
1.3
State Average
0.9