This MP was a minister till May 2014. Ministers represent the government, so we do not report their participation. Participation and attendance details for this MP are available from Jun 2014. (Data corresponds to the period from 1 Jun 2009 to 11 Jul 2019.)
Nature of membership :
Elected
Start of Term :
03-Apr-08
End of Term :
02-Apr-14
No. of Term :
Second Term

Personal Profile

Age :
54
Gender :
Male
Education :
Graduate

Parliamentary Activity

Selected MP
National Average
State Average

Attendance

Selected MP
N/A
National Average State Average
N/A

No. of Debates

Selected MP
0
National Average
39.9
State Average
51.4

No. of Questions

Selected MP
0
National Average
291
State Average
333

Private Member's Bills

Selected MP
0
National Average
1
State Average
0.7