This MP was a minister from May 30, 2019 to July 07, 2021. Ministers represent the government in debates, so we do not report their participation. They do not sign the attendance register, ask questions, or introduce private member bills. Data corresponds to the period from 01-06-2019 to 07-04-2022.
Constituency :
Asansol
Nature of membership :
Elected
Start of Term :
23-05-2019
End of Term :
22-10-2021
No. of Term :
Second Term

Personal Profile

Age :
51
Gender :
Male
Education :
Graduate
 

Parliamentary Performance

Selected MP
National Average
State Average

Attendance

Selected MP
24 %
National Average
79 %
State Average
65 %

No. of Debates

Selected MP
0
National Average
0.8
State Average
0.7

No. of Questions

Selected MP
0
National Average
14
State Average
9

Private Member's Bills

Selected MP
0
National Average
N/A
State Average
N/A

Detailed Information

Attendance details of Babul Supriya Baral (Babul Supriyo) (24% Attendance)

Session Attendance
Monsoon Session 2021 24%