This MP was a minister from May 30, 2019 to July 07, 2021. Ministers represent the government in debates, so we do not report their participation. They do not sign the attendance register, ask questions, or introduce private member bills. Data corresponds to the period from 01-06-2019 to 07-02-2023.
Constituency :
Akola
Nature of membership :
Elected
Start of Term :
23-05-2019
End of Term :
In Office
No. of Term :
Fourth Term

Personal Profile

Age :
63
Gender :
Male
Education :
Professional Graduate
 

Parliamentary Performance

Selected MP
National Average
State Average

Attendance

Selected MP
N/A
National Average
N/A
State Average
N/A

No. of Debates

Selected MP
0
National Average
15.5
State Average
17.7

No. of Questions

Selected MP
0
National Average
82
State Average
143

Private Member's Bills

Selected MP
0
National Average
0.9
State Average
1.8

Detailed Information