This MP was a minister from Jul 2011 to Dec 2013. Ministers represent the government, so we do not report their participation. Participation and attendance details are thus not available for the above period. Data corresponds to the period from 01-06-2009 to 11-08-2021.
Constituency :
N/A
Nature of membership :
Elected
Start of Term :
03-04-2008
End of Term :
02-04-2014
No. of Term :
Fourth Term

Personal Profile

Age :
67
Gender :
Female
Education :
Professional Graduate

Parliamentary Performance

Selected MP
National Average
State Average

Attendance

Selected MP
53 %
National Average
79 %
State Average
71 %

No. of Debates

Selected MP
18
National Average
17.7
State Average
24.5

No. of Questions

Selected MP
198
National Average
137.65
State Average
144.36

Private Member's Bills

Selected MP
3
National Average
0.5
State Average
0.2

Detailed Information

Attendance details of Jayanthi Natarajan (53% Attendance)

Session Attendance
Winter Session 2013 33%
Budget Session 2011 52%
Winter Session 2010 61%
Monsoon Session 2010 31%
Budget Session 2010 56%
Winter Session 2009 61%
First Session 2009 100%
Budget Session II 2009 58%