This MP was a minister from Nov 2017 to May 2019. Ministers represent the government, so we do not report their participation. Participation and attendance details are thus not available for the above period. Data corresponds to the period from 01-06-2009 to 08-08-2022.
Constituency :
N/A
Nature of membership :
Elected
Start of Term :
10-11-2017
End of Term :
04-07-2022
No. of Term :
First Term

Personal Profile

Age :
69
Gender :
Male
 
Education :
Post Graduate

Parliamentary Performance

Selected MP
National Average
State Average

Attendance

Selected MP
94 %
National Average
79 %
State Average
83 %

No. of Debates

Selected MP
64
National Average
67.8
State Average
43.7

No. of Questions

Selected MP
263
National Average
136.46
State Average
177.14

Private Member's Bills

Selected MP
0
National Average
0.7
State Average
1.1

Detailed Information

Attendance details of K.J. Alphons (94% Attendance)

Session Attendance
Winter Session 2021 100%
Monsoon Session 2021 100%
Budget Session 2022 100%
Budget Session 2021 61%
Monsoon Session 2020 100%
Budget Session 2020 100%
Winter Session 2019 100%
Budget Session 2019 97%