This MP was a minister from Jun 2016 to May 2019. Ministers represent the government in debates, so we do not report their participation.  They do not sign the attendance register, ask questions, or introduce private member bills. Data corresponds to the period from 01-06-2009 to 08-08-2022.
Constituency :
N/A
Nature of membership :
Elected
Start of Term :
22-06-2016
End of Term :
21-06-2022
No. of Term :
Second Term

Personal Profile

Age :
69
Gender :
Male
 
Education :
Professional Graduate

Parliamentary Performance

Selected MP
National Average
State Average

Attendance

Selected MP
83 %
National Average
79 %
State Average
82 %

No. of Debates

Selected MP
14
National Average
67.8
State Average
51.7

No. of Questions

Selected MP
9
National Average
136.46
State Average
225.09

Private Member's Bills

Selected MP
0
National Average
0.7
State Average
1.6

Detailed Information

Attendance details of Prabhu Suresh Prabhakar (83% Attendance)

Session Attendance
Winter Session 2021 94%
Monsoon Session 2021 94%
Budget Session 2022 81%
Budget Session 2021 91%
Monsoon Session 2020 100%
Budget Session 2020 57%
Winter Session 2019 70%
Budget Session 2019 86%