This MP was appointed a minister in May 2014. Ministers represent the government, so we do not report their participation. Participation and attendance details for this MP are thus available only till 21st Feb, 2014. Data corresponds to the period from 01-06-2009 to 08-08-2022.
Constituency :
N/A
Nature of membership :
Elected
Start of Term :
18-08-2011
End of Term :
22-05-2019
No. of Term :
Second Term

Personal Profile

Age :
46
Gender :
Female
 
Education :
Graduate

Parliamentary Performance

Selected MP
National Average
State Average

Attendance

Selected MP
73 %
National Average
79 %
State Average
83 %

No. of Debates

Selected MP
51
National Average
21
State Average
19.7

No. of Questions

Selected MP
340
National Average
145.16
State Average
170.04

Private Member's Bills

Selected MP
0
National Average
0.4
State Average
0.7

Detailed Information

Attendance details of Smriti Zubin Irani (RS) (73% Attendance)

Session Attendance
Winter Session 2013 64%
Monsoon Session 2013 81%
Budget Session 2013 78%
Budget Session 2012 63%
Winter Session 2012 60%
Monsoon Session 2012 79%
Winter Session 2011 96%
Monsoon Session 2011 60%