This MP was a minister from May 2014 to July 2021. Ministers represent the government, so we do not report their participation. Participation and attendance details for this MP are thus available only till 21st Feb, 2014. Data corresponds to the period from 01-06-2009 to 08-08-2022.
Constituency :
N/A
Nature of membership :
Elected
Start of Term :
03-04-2018
End of Term :
07-07-2021
No. of Term :
Second Term

Personal Profile

Age :
74
Gender :
Male
 
Education :
Graduate

Parliamentary Performance

Selected MP
National Average
State Average

Attendance

Selected MP
96 %
National Average
79 %
State Average
84 %

No. of Debates

Selected MP
26
National Average
15.5
State Average
19.8

No. of Questions

Selected MP
227
National Average
105.28
State Average
163.79

Private Member's Bills

Selected MP
0
National Average
0.4
State Average
0.7

Detailed Information

Attendance details of Thaawar Chand Gehlot (96% Attendance)

Session Attendance
Winter Session 2013 100%
Monsoon Session 2013 95%
Budget Session 2013 94%
Budget Session 2012 95%
Winter Session 2012 95%
Monsoon Session 2012 95%