This MP was a minister between Nov 2014 to 4 Jul, 2016. Ministers represent the government, so we do not report their participation. Participation and attendance details for this MP are thus available only till 14th Aug, 2014 and from 18th Jul, 2016. (Data corresponds to the period from 1 Jun 2014 to 13 Feb 2019.)
Constituency :
Ajmer
Nature of membership :
Elected
Start of Term :
18-May-14
End of Term :
09-Aug-17
No. of Term :
First

Personal Profile

Age :
64
Gender :
Male
Education :
Doctorate

Parliamentary Performance

Selected MP
National Average
State Average

Attendance

Selected MP
53%
National Average
80%
State Average
88%

No. of Debates

Selected MP
0
National Average
24.1
State Average
42.3

No. of Questions

Selected MP
3
National Average
96
State Average
115

Private Member's Bills

Selected MP
0
National Average
0.7
State Average
1

Detailed Information

Attendance details of Sanwar Lal Jat (53% Attendance)

Session Attendance
Monsoon Session 2017 25%
Budget Session 2017 83%
Winter Session 2016 71%
Monsoon Session 2016 95%
Budget Session 2014 4%
First Session 0%